Novinky

Výpočet kónického stínidla

Odkaz na stránky, kde si můžete vypočítat kónus stínidla a vytisknout si i šablonu:  www.templatemaker.nl/en/cone/

Tabulka obvodů kruhů stínidla

Tabulka obvodu stínidel

Tabulku jsem vytvořila pro snadnější orientaci v obvodech kruhů pro stínidla. Většina látek má šíři 140.

Průměr 20 - obvod 63cm (látka 65cm, fólie 64)
Průměr 25 - obvod 79cm (látka 81cm, fólie 80)
Průměr 30 - obvod 94,5cm (látka 96,5cm, fólie 95,5cm
Průměr 35 - obvod 110cm (látka 112cm, fólie 111cm)
Průměr 40 - obvod 126cm (látka 128cm, fólie 127cm)
Průměr 50 - obvod 157cm (látka 159 cm, fólie 158cm! Tady potřebujete šíři 160 nebo sešít dva pruhy látky!

Postup výroby stínidla

✂️Co potřebujeme k výrobě stínidla:

1. Pruh látky o šířce, jakou budeme chtít výšku stínidla. My zvolili výšku stínidla 20+3cm (2x1,5cm) na založení. Délka dle obvodu kruhu, my máme kruhy o průměru 20cm, délka je 63+4cm na založení.  2. Pvc fólii, pruh o šířce 20cm, délka 65cm. 

3. Sadu kruhů, v našem případě o průměru 20cm.

4. Oboustrannou transparentní lepící pásku 9m, návin 3m. 

5. Nůžky

6. Plastový trojhran nebo kreditní kartu 

A jdeme na to! ✂️

 

Krok první! Máme pruh látky a pruh fólie. Látka je o 3cm širší (na každou stranu 1,5cm) a delší o 2cm než fólie.

 

Krok druhý! Nalepíme fólii na látku. Látku položíme vzorem (lícem) dolu na podložku, fólii budeme lepit na rub látky. Nejdříve si odstraníme jen kousek ochranné fólie. Přiložíme fólii na kraj látky, pevně přitiskneme a začneme postupně fólii lepit po celé délce látky. Dbáme na to, abychom měli fólii přilepenou rovně. Můžete si pro jistotu vyznačit tužkou na látce okraje 1,5cm a držet se jich. 

 

Krok třetí! Po nalepení fólie na látku nám zbyde kousek látky na založení, začištění. Vezmeme si oboustrannou lepící pásku a nalepíme pruh na fólii. Látku ohneme a dobře přitiskneme.

 

Krok čtvrtý! Příprava kruhů. Na oba kruhy nalepíme oboustrannou lepící pásku. Než odstraníme ochrannou fólii z lepící pásky, nejdříve dobře ke kruhu pásku přitiskneme. Páska má šířku 9mm, kruh má šířku 3mm. 

 

Krok pátý! Lepení kruhů. Nejdříve si musíme uvědomit, jaké stínidlo vlastně vyrábíme. Pokud jako my na lampičku, pak bude kruh s objímkou  ve spodní části. Musíme si dávat pozor u látky se vzorem, abychom vzor neměli vzhůru nohama. U stínidla na lustr budeme lepit kruh s objímkou v horní části. 

Odstraníme ochrannou fólii z lepící pásky na kruzích. Oba kruhy přiložíme na okraj připraveného pruhu fólie s látkou. Kruhy lepíme opravdu pomalu po obvodu fólie, viz obrázek. 

 

Krok šestý! Před koncem lepení kruhů se zastavíme a nalepíme lepící pásku na okraj, který pak přehneme přes konec stínidla a dobře přitlačíme. 

 

Krok sedmý! Okraje látky přehneme přes okraj kruhů, u kruhu s objímkou nastřihneme látku nůžkama. 

 

Krok osmý! Poslední krok je velmi důležitý. Dáme si tu práci a látku zasuneme za okraje kruhů. Můžeme použít plastový trojhran nebo třeba platební kartu. Chce to trochu trpělivosti a budeme mít hotovo.

 

Stínidlo máme hotové a můžeme ho upevnit na podstavec ⚓️ Fotogalerii najdete na FB nebo Instagramu. 

 

 

Údržba látek

Látky doporučujeme chemicky čistit, ručně prát na 30 stupňů nebo čistit švédskou utěrkou. Nedoporučujeme prát ani sušit v sušičce. Žehlit jen na nízký stupeň. viz obrázek piktogramů na FB nebo Instagramu.

Stránka 1 z 1 - 4 položek celkem